O nas

Idea budowy Ewangelickiego Dom Opieki „ARKA” zrodziła się z wielkiej potrzeby roztoczenia opieki nad ludźmi samotnymi i chorymi. Po zamknięciu Domu Opieki w Sorkwitach, Diecezja Mazurska nie posiadała ani jednej placówki charytatywno – opiekuńczej. Inicjatorem budowy ARKI był ks. Franciszek Czudek – były proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Mikołajkach.

Budowę Domu rozpoczęto wiosną 1994 roku, kamień węgielny wmurowano uroczyście 11 czerwca 1994 r. Poświęcenia Domu dokonano 18 listopada 1995 roku.

Przepiękna lokalizacja

Dom znajduje się w zacisznym miejscu nad jeziorem na terenie ogrodzonego kompleksu należącego do Parafii Ewangelicko-Augsburskiej blisko centrum Mikołajek – żeglarskiej stolicy Mazur. Mieszkańcy mają do dyspozycji pomost nad jeziorem, altanę z grillem, ścieżki spacerowe.

Co oferujemy

Dom przeznaczony jest 100 dla osób w podeszłym wieku i przewlekle somatycznie chorych. Wpisany jest do rejestru prowadzonego przez Wojewodę Warmińsko-Mazurskiego.

Budynek pozbawiony jest barier architektonicznych, posiada windę oraz instalację przeciwpożarową.

Do dyspozycji mieszkańców przeznaczone są pokoje jedno-, dwu- i trzyosobowe wyposażone w łazienki z WC i prysznicem przystosowane dla osób starszych. Przy każdym łóżku znajduje się system przyzywowo-alarmowy umożliwiający wezwanie pomocy. Dla osób leżących posiadamy łóżka specjalistyczne z materacami antyodleżynowymi.

Ewangelicki Dom Opieki ARKA w Mikołajkach
DPS Arka Mikołajki - dzień seniora

 

Mieszkańcy mogą korzystać z sali rehabilitacyjnej, świetlicy z tv 70”, terapii zajęciowej, biblioteki oraz kaplicy. Kuchnia zapewnia urozmaicone posiłki odpowiadające potrzebom żywieniowym osób starszych i chorych łącznie ze specjalistycznymi dietami.

Z myślą o podopiecznych organizowane są liczne imprezy okolicznościowe i integracyjne: Dzień Babci i Dziadka, Dzień Kobiet i Mężczyzn, Bal Karnawałowy, Dzień Matki, Piknik Rodzinny, Kolacja Wigilijna itp. Wyjeżdżamy na wycieczki i imprezy organizowane w zaprzyjaźnionych DPS-ach.

Dom zatrudnia profesjonalny personel posiadający odpowiednie kwalifikacje w pracy z mieszkańcami w zakresie pielęgnacji, fizjoterapii i terapii zajęciowej. Mieszkańcy pozostają pod opieką lekarza rodzinnego. Dom zapewnia im możliwość korzystania z porad lekarzy specjalistów organizując dowóz własnymi samochodami przystosowanymi do przewozu osób niepełnosprawnych

DPS Arka Mikołajki - personel

Sala rehabilitacji i gabinet fizykoterapii

W sali rehabilitacji pod nadzorem wyspecjalizowanego personelu podopieczni codziennie pracują nad swoją formą fizyczną mając do dyspozycji rozmaite przyrządy do ćwiczeń
DPS Arka Mikołajki - gabinet-fizykoterapii

W naszym gabinecie fizykoterapii stosujemy zabiegi:

  • polem magnetycznym niskiej częstotliwości;
  • elektroterapeutyczne ( DD, jonoforeza, elektrostymulacja, prądy interferencyjne, TENS, galwanizacja);
  • laseroterapii;
  • światłolecznictwa (lampa Sollux, Bioptron);
  • ultradźwiękowe;
  • masaż wodny wirowy;
  • masaż ręczny.

Poznaj opinie seniorów

Ogólnie jest bardzo dobrze, kadra bardzo miła

 

pan Zdzisław
Mam się tu sto razy lepiej niż w domu

 

pani Grażyna
Jestem tu od samego początku, bardzo dobrze mi się mieszka

 

pani Róża
Logo - Arka Mikołajki

Ośrodek położony jest w malowniczym
miejscu, z dostępem do linii brzegowej jeziora Mikołajskiego i posiada własny pomost.

Kontakt